Prostatas vēzis visā pasaulē tiek uzskatīts par ceturto biežāk sastopamo nāvējošo audzēju slimību vīriešiem. Visbiežāk tas rodas pēc 50 gadu vecuma. Prostatas vēža atklāšanas laikā vairāk nekā 80% vīriešu ir vecāki par 65 gadiem. Precīzs prostata vēža cēlonis nav zināms. Ir iespējama vairāku riska faktoru ietekme. Šiem faktoriem pieskaitāmi: ģimenes anamnēze, uzturs, smēķēšana, apkārtējā vide, alkohols un hormonālās izmaiņas.
Nopietns riska faktors ir vecums. Uzskata, ka pusmūža vīriešiem prostatas šūnas ilgāk pakļautas vīriešu dzimuma hormona testerona iedarbībai. Testerons atbild par sekundāro dzimuma pazīmju attīstību nobriešanas vecumā. Brieduma vecumā tas veicina prostatas šūnu augšanu, kuras atbild par labdabīgo prostatas hiperlāzijas rašanos un par vēža šūnu augšanu, kuras noved pie prostatas vēža rašanās.
Svarīga loma ne tikai prostatas vēža, bet arī citu vēža veidu rašanā un cīņai ar to ir uzturam. Uzturam, kas bagāts ar brokoļiem, kāpostiem un citiem krustziežu dārzeņiem, tomātiem, augļiem, šķiedrvielām, soju, E vitamīnu, selēnu, var izrādīties aizsargājoša ietekme. Un otrādi: pārtika ar augstu dzīvnieku tauku līmeni ir saistīta ar prostatas vēža rašanās risku. Pastāv sakarība starp tuklumu un prostatas vēzi.
Pēdējo gadu laikā daudzi pētījumi tiek veltīti krustziešu dārzeņos esošo vielu iedarbībai. Galvenie šo dārzeņu pārstāvji kāposti, brokoļi, ziedkāposti, Briseles kāposti un kolrābji. Šie dārzeņi ir bagāti ar fitoķīmiskām vielām ar pretvēža īpašībām, kuras ļoti pozitīvi ietekmē cilvēka veselības stāvokli. Viena no šīm vielām ir Indol-3-karbinols. Indol-3-karbinols pozitīvi ietekmē hormonālo metabolismu. Tas kavē pirmsaudzēju un audzēju šūnu augšanu. Uztur audzēju šūnu ieprogrammētu iznīcināšanu un turklāt nebojā veselās šūnas. Indol-3-karbinolam piemīt arī antioksidatīvas un antiaterogēnas īpašības.
Par 40 gadiem vecāku vīrieši profilaktiskā medicīniskā apskate ir ne tikai prostatas karcinomas, bet arī citu nopietnu slimību profilakses labākais paņēmiens.