Prostatas labdabīgā hiperplāzija (PLH) ir nāvējoša prostatas slimība, kuras gadījumā notiek prostatas palielināšanās prostatas šūnu pārmērīgas palielināšanās rezultātā. Prostatas labdabīgā hiperplāzija – visai bieža parādība. Tā katram otrajam par 50 gadiem vecākam vīrietim ir kāda PLH pazīme. Pastāv uzskats, ka, ja pēc septiņdesmit gadu vecuma sasniegšanas visiem vīriešiem tiktu veikta pārbaude, pastāv 90 procentu varbūtība, ka viņiem visiem tiktu konstatēta prostatas labdabīgā hiperplāzija. Turklāt slimības gadījumā notiek prostatas muskuļu audu, saistaudu un dziedzeru epitēliju palielināšanās. Saslimšanu veicina divi faktori, kuri pastāv vienlaicīgi: tas ir vecums un testerons.
Prostatas šūnu skaita palielināšanos rada pārāk lielais dihidrotesterona daudzums asinīs, kurš ir sevišķi aktīva testerona forma. Dihidrotesterona daudzums prostatā ar gadiem palielinās un veicina prostatas šūnu augšanu. Pēc tam notiek prostatas palielināšanās, un var rasties prostatas labdabīga hiperplāzija. Prostata aug, notiek pārmērīgs muskuļu šķiedru sasprindzinājums, tās spiež uz urīna kanālu un rodas vairākas šai slimībai tipiskas pazīmes. Biežāk sastopamās pazīmes ir: urinēšanas biežuma palielināšanās, turklāt naktī, sāpīga urinēšana ar dedzinošu sajūtu, neliela urīna daudzuma izvadīšana un vēlēšanās nolaist urīnu. Spiediena rezultātā uz urīna kanālu un urīnpūsli rodas tādas pazīmes kā urinēšanas pārtraukšana, vāja urīna strūkla, pilieni pēc urīna nolaišanas vai nespēja urinēt vispār.
Slimība var beigties ar nopietniem komplikācijām, tādām kā urīnceļu infekcija, akmeņu izveidošanās un nieru funkciju pasliktināšanās. Prostatas labdabīgā hiperplāzija nekad neizraisa prostatas vēža rašanos, tomēr var rasties vienlaicīgi ar prostatas vēzi. Prostatas labdabīgās hiperplāzijas ārstēšanas mērķis ir pazīmju samazināšana, to progresēšanas profilakse un komplikāciju skaita samazināšana. Ārstēšana ir farmakoloģiska, pielietojot sintētiskos preparātus, kā ar ārstniecības augus ekstraktus, un ķirurģiska.
Pēdējo gadu gaitā daudzi pētījumi tika veltīti dārzeņos, augļos un ārstniecības augos esošo fitoķimikāliju iedarbībai. Pierādīts, ka cilvēku vidū, kuri regulāri ēd krustziežu dārzeņus, tādus kā brokoļus, kāpostus, kolrābjus, ziedkāpostus un citus dārzeņus, vērojams daudz zemāks dažu nāvējošu audzēju slimību tipu rašanās procents. Šie dārzeņi satur daudz vielu, kuras pozitīvi ietekmē cilvēka organisma šūnas. Viena no tādām ir Indol-3-karbinols. Tas iedarbojas uz vairākiem šūnu metabolisma līmeņiem, pozitīvi ietekmē hormonālo metabolismu, kavē audzēju un cilvēka papilomas vīrusa bojāto šūnu augšanu un veicina to iznīcināšanu. Indol-3-karbinolam piemīt arī antioksidatīvas un antiaterogēnas īpašības.
Vecāku par 40 gadiem vīriešu profilaktiskā apskate ir labākais ne tikai labdabīgās prostatas hiperplāzijas, bet arī prostatas karcinomas profilakses paņēmiens.