Vai jūs zināt, kas ir mastodīnija?

Mastodīnija vai mastalģija – tie ir termini, ar kuriem apzīmē sāpes krūtīs, kā arī sasprindzinājuma sajūtu un paaugstinātu krūts jutīgumu เว็บไซต์ของบริษัท. Sāpes var atbalsoties plecos, lāpstiņās, kā arī krūtsgalos. Sāpes krūtīs var būt atkarīgas no menstruālā cikla, bet arī nebūt atkarīgas no tā.

  • Ja tās ir atkarīgas no menstruālā cikla, tās apzīmē ar jēdzienu “mastodīnija”, un tās bieži vien ir saistītas ar mastopātiju, cistu un sabiezējumu veidošanos krūtīs. Tās parādās menstruālā cikla otrajā pusē, un to iemesli var būt cikliskas hormonālās novirzes, hormonālā līdzsvara neesamība, prolaktīna līmeņa paaugstināšanās vai dzeltenā ķermeņa nespēja radīt hormonu, kurš regulē menstruālā cikla otru pusi. Ar vecumu pieaug arī šādu izpausmju biežums, turklāt līdz menopauzes periodam. Šīm sāpēm ir raksturīga sasprindzinājuma sajūta, krūšu piebriešana un palielināšanās. Ja slimību pavada mastopātija, notiek arī mezgliņu veidošanās galvenokārt augšējos ārējos kvadrātos.
  • Sāpēm, kuras nav atkarīgas no menstruālā cikla, tiek piemērots termins “mastaļģija”. To cēlonis var būt izmaiņas mugurkaulā, ribās, problēmas ar sirdi, pleiras iekaisums, starpribu nervu kairinājums vai pat krūts vēzis. Tās bieži rodas neirotiskām sievietēm. Šīm sāpēm vairāk raksturīga dedzinoša vai velkoša sajūta, kas lokalizēta apakšējos vai iekšējos krūšu kvadrātos. Mezgliņu veidošanās nenotiek.

Diagnostikai ļoti svarīga sīka anamnēze, izmeklēšana ar palpāciju, ultrasonogrāfiju vai mamogrāfiju, kura ir nepieciešama, lai izslēgtu krūts dziedzeru karcinomu. Asinīs jānosaka hormonu līmenis.

Krūšu sāpju ārstēšana ir ginekologa kompetencē. Personām ar mastodīniju ir jāseko pareizai ēšanai un jāierobežo dažu produktu lietošana, tādu kā kafija, tēja, kola, šokolāde, rieksti, vīns, sieri un avokado. Šie produkti satur lielu metilksantīnu, tiramīnu un kateholamīnu daudzumu. Turklāt ir svarīgi ierobežot tauku lietošanu un jāatmet smēķēšana.

Hormonālo metabolismu pozitīvi ietekmē arī viela Indol-3-karbinols. To satur krustziežu dārzeņi, tādi kā brokoļi, kāposti, kolrābji, Briseles kāposti un citi. Indol-3-karbinols pozitīvi ietekmē estrogēna metabolismu, sakarā ar ko veicina tā līmeņa regulēšanu.