Krūts dziedzera karcinoma – tā ir visbiežākā nāvējošā audzēja slimība sievietēm. Ar to saslimst katra divpadsmitā sieviete, visbiežāk vecumā no 35 līdz 75 gadiem. Tas ir visbiežākais nāves cēlonis sieviešu vidū vecumā no 35 līdz 55 gadiem attīstītajās valstīs. Krūts dziedzera karcinomas rašanās cēloņi ir daudzu gadu zinātnisko pētījumu priekšmets. Daudz kas vēl nav zināms, vai arī tā darbība nav skaidra. Krūts dziedzera hroniskas saslimšanas bez letāla iznākuma rašanās, tādu kā cistas mastopātija, fibrozā mastopātija, displāzija un augsts dziedzera blīvums ir krūts dziedzera karcionomas rašanās paaugstināts riska faktors.
Krūts dziedzera karcinomas rašanās riska faktori iedalās divās grupās: ģenētiskie un neģenētiskie. Par visnozīmīgāko neģenētisko faktoru tiek uzskatīts dzimumhormons estrogēns un tā atvasinājumi. Ilgstoša iedarbība un augsts estrogēna līmenis ievērojami palielina krūts dziedzera karcinomas rašanās risku.
Estrogēns sadalās organismā metabolītos, kurus mēs saucam par “labajiem” (2α-hidroksisterons) un “sliktajiem”(16α- hidroksisterons). Fizioloģisko apstākļu ietekmē šie divi metabolīti atrodas cilvēka organismā ideālā attiecībā. Sieviešu dzimumorgānu mīksto audu šūnām, tādu kā krūts, kā arī dzemde un olnīcas, ļoti svarīga ir tā saucamā “labā” estrogēna metabolīta saņemšana. Viņš nodrošina pareizu krūts dziedzeru attīstību, dzemdes endometriju, kā arī olnīcu un olšūnu ciklisku darbību. Izjaucot metabolītu attiecību, palielinot tā saucamo “slikto” metabolītu līmeni, var notikt patoloģiskas izmaiņas organismā. Pierādīta tieša savstarpēja sakarība starp tā saucamā “slikto estragonu metabolītu” darbību un no estrogēna atkarīgo mīksto audu audzēju attīstību.
Ļoti svarīga loma ir profilaksei, kas izpaužas patstāvīgā krūšu apskatē un regulārām profilaktiskām apskatēm pie ārstiem-speciālistiem.
Pēdējie zinātniskie pētījumi apstiprina, ka dažu fitoķīmisko vielu uzņemšana ir ļoti derīga cilvēka organismam. Viena no šīm vielām ir indol-3-karbinols, kurš atrodas brokoļos, kāpostos, Briseles kāpostos un citos kāpostu veidos. Indol-3-karbinols palīdz virzīt estrogēnu pareizajā metaboliskajā ceļā un novirza estrogēna metabolītus savstarpējo attiecību par labu 2α-hidroksisteronam. Indol-3-karbinols kavē audzēju šūnu augšanu un uztur ieprogrammētu audzēju un cilvēka papilomas vīrusa izmainīto šūnu likvidēšanu, turklāt nebojājot veselās šūnas.